آموزش شستشوی حوله

 • حوله را در ماشین لباسشویی پر با برنامه کوتاه مدت و حداکثر دمای ۳۰ درجه شستشو نمایید.
 • شستشو حتما بر اساس رنگ های مشابه (تیره و روشن) انجام گیرد.
 • جهت حفظ شفافیت استفاده از مواد شوینده آنزیم دار توصیه نمی شود.
 • به هیچ عنوان از مواد سفیدکننده استفاده نشود.
 • استفاده از مواد نرم کننده بلامانع است.
 • حوله های چاپی پس از شستشو بلافاصله ازماشین خارج و پهن گردد.
آموزش شستشوی حوله

در شستشوی حوله به چه نکاتی باید توجه شود ؟

 • حوله ها را بر اساس رنگ جدا کنید. همیشه حوله را به دو دسته سفید و رنگی تقسیم کنید و به صورت جداگانه بشویید. شستن حوله های رنگی با حوله سفید موجب تغییر رنگ حوله میشود. از استفاده بیش از حد نرم کننده خودداری کنید. در هر سه دوره شستشو حداکثر یک بار از نرم کننده استفاده کنید.
 • اگر حوله بوی نامطبوع دارد برای از بین بردن بو، ابتدا آنها را با یک دوم پیمانه جوش شیرین شستشو دهید و بعد از آبکشی، مجدد آن را با مواد شوینده بشویید.
 • در شستشوی حوله سفید، استفاده مکرر از سفیدکننده الیاف حوله را از بین می برد بنابراین در هر چهار دوره شستشو، حداکثر یک بار از سفیدکننده استفاده کنید.
 • اگر از ماشین لباسشویی در شستشوی حوله استفاده می کنید، ابتدا لازم است دفترچه شستشوی حوله را که تولید کننده در بسته بندی حوله قرار داده است مطالعه کنید تا با دمای مناسب حوله شسته شود و آسیبی به بافت و رنگ و شکل حوله نرسد، در صورتی که راهنمای شستشوی حوله در دسترس نبود حوله های رنگی را با آب ولرم شستشو دهید تا در طولانی مدت رنگ حوله آسیب نبیند.

حوله ها را هر چند وقت یکبار بشوریم؟

بر خلاف تصور عموم، باید حوله را هر سه یا چهار مرتبه که برای امر خشک کردن استفاده می کنید، بشویید. تا از بو گرفتن حوله و همچنین تجمع باکتری و کپک جلوگیری شود. باید توجه داشته باشید حتی اگر حوله تمیز به نظر میرسد هم، حداکثر بعد از چهار بار استفاده از حوله، آن را بشویید زیرا کپک به وجود آمده از رطوبت، در بافت حوله با چشم قابل مشاهده نیست و در طولانی مدت بود نامطبوع و حتی بیماری پوستی را منجر می شود. حال با توجه به این که بازه زمانی شستشوی حوله را میدانید، اگر حوله شما بوی نامطبوع می دهد، قبل از شستشوی حوله با مواد شوینده، آن را به یک دوم پیمانه سرکه سفید و آب فراوان شستشو دهید و سپس با مواد شوینده مجدد آن را بشویید.

چه نکاتی را رعایت کنیم تا حوله همیشه بوی خوب بدهد؟

 • بعد از هر بار استفاده از حوله، در صورت امکان آن را در فضای باز آویزان کنید تا به طور کامل خشک شود و همچنین اگر امکان دارد، حوله را به مدت سی دقیقه در مقابل نور خورشید قرار دهید و توجه داشته باشید که بیش از زمان ذکر شده حوله را در مقابل نور خورشید قرار ندهید زیرا بافت و رنگ حوله تغییر می کند.
 • توجه داشته باشید به هیچ عنوان حوله خیس را حتی برای شستشو هم داخل سبد یا لباسشویی نگذارید و حتما ابتدا آن را خشک کنید و سپس بشویید، زیرا کپک و باکتری در رطوبت و تاریکی به سرعت رشد میکند
 • از آویزان کردن حوله خیس روی سایر البسه خودداری نمایید زیرا به طور کامل خشک نمیشود و همچنین بو و رنگ لباس را جذب میکند.
حوله های جدید را قبل از استفاده برای اولین بار بشویید.
حوله های جدید را قبل از استفاده حتما بشویید، این کار باعث رفع پرز احتمالی میشود و همچنین مواد شیمیایی یا باکتری های موجود در بافت حوله را که در کارخانه یا حمل و نقل به وجود آمده اند از بین می برد، همچنین بهتر است حوله جدید را قبل از شستشو دو تا سه ساعت در آب سرد قرار دهید و سپس آن را بشویید و به طور کامل خشک کنید.
حوله‌های خیس یا مرطوب را در یک سبد لباسشویی نیندازید.
اینکار ممکن است باعث کپک زدن حوله شما شود.
حوله های خود را بعد از هر بار استفاده آویزان کنید تا به خوبی خشک شوند و از بوی بد آن جلوگیری کنید.
پس از دوش گرفتن یا حمام، حوله خود را روی یک میله یا میله دوش آویزان کنید تا کاملا خشک شود. این به جلوگیری از رشد باکتری ها و افزایش زمان بین شستشو کمک می کند. از قلاب استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث گیر افتادن رطوبت در چین های حوله شود.
برای هر نفر دو عدد حوله تهیه کنید.
حداقل دو حوله حمام یا تن پوش برای هر نفر در خانه خود داشته باشید. وقتی یکی در شستشو است، دیگری می تواند قابل استفاده باشد.