همه چیز درباره جنس و نوع نخ حوله

در این مطلب سعی داریم انواع مختلفی از نوع و جنس نخ های مورد استفاده در صنعت تولید حوله را بررسی کنیم، تا شما مشتریان عزیز با اطلاعات کامل تری اقدام به خرید حوله چه از سایت حوله دنیز و چه از هر فروشگاه دیگری بنمائید.

عموم افراد در خرید حوله معمولا به این صورت عمل می کنند که با لمس حوله سعی در تشخیص جنس و نوع نخ حوله دارند که مطمئنا از لحاظ تخصصی تشخیص جنس حوله با استفاده از حس لامسه پارامتر غیر قابل استنادی است که به طور سنتی و طی سالها در بین عموم مردم مرسوم شده است، حال این سوال پیش می آید که در خرید اینترنتی و در حالتی که حوله در دسترس نیست تا آن را لمس کنیم چه معیارهایی را باید مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم حوله با کیفیتی را تهیه کنیم؟
همه چیز درباره جنس و نوع نخ حوله

مفهوم نمره و یا به اصطلاح تعداد (لا)، در نخ

در این خصوص شاید اصطلاح نخ بیست دولا، سی تک لا و … را شنیده باشید، اگر هم این اصطلاح و اعداد به گوشتان نخورده نگران نباشید، در این بخش می خواهیم با جزئیات این مفاهیم را بررسی کنیم.

به طور تخصصی اگر در توضیحات نخ محصولی به اعداد ۳۰/۱ و ۲۰/۲ و … اشاره شده بود در ابتدا باید توجه کنید که عدد ۳۰، بیانگر نمره نخ و عدد ۱، بیانگر تعداد لای نخ می باشد مثلا نخ بیست تک لا به صورت ۲۰/۱ نوشته می شود.

نمره نخ چطور تعیین می شود و بیانگر چیست؟

در ابتدا باید توجه کنید برای مقایسه نمره نخ، حتما دو نمره متفاوت از یک جنس نخ را باهم مقایسه کنید، یعنی نخ بیست دولا از جنس پنبه را نمی توان با همان نمره نخ از جنس پلی استر مقایسه کرد.

برای محاسبه نمره در نظر بگیرید اگر 50 متر نخ یک لا از جنس پنبه 2.5 گرم باشد، با تقسیم 50 بر 2.5 عدد 20 بدست می آید که بیانگر نمره نخ می باشد. با توجه به این مفهوم متوجه می شویم که هر چه نمره بدست آمده (عدد 20 در این مثال) بیشتر باشد، ضخامت نخ کمتر است. یعنی نخ پنبه نمره 20 از نخ پنبه نمره 30، ضخیم تر است.

رابطه نمره و لای نخ با ضخامت نخ

تا این بخش با مفهوم نمره نخ 20/1 و 30/1 آشنا شدیم، حال به مقایسه عددی بین دو نخ با نمره 20/2 و 20/1 می پردازیم. ابتدا به این نکته اشاره می کنیم که عدد 20/2 بیانگر نخ نمره بیست دولا و عدد 20/1 بیانگر نخ نمره بیست تک لا می باشد و در اصل برای مقایسه این دو نخ با جنس مشابه (مثلا پنبه) نمره نخ را بر تعداد لای آن تقسیم می کنند و در نهایت به نخ با نمره 10 (بیست تقسیم بر دو) و 20 (بیست تقسیم بر یک) میرسیم و با توجه به این نکته که هر چه نمره نخ بیشتر باشد ضخامت آن کمتر است می توانیم این دو نخ را از نظر ضخامت با هم مقایسه کنیم.

در تولید حوله چه نوع نخی از نظر ساختار استفاده می شود و کدام مناسب تر است؟

به طور کلی در پروسه تولید انواع حوله، (حوله تن پوش ، حوله حمام ، حوله استخری و…) از دو نوع نخ، اوپن و رینگ استفاده می شود، پروسه تولید و همچنین قیمت نهایی این دو نوع نخ متفاوت است که به طور خلاصه نخ اوپن انتهایش باز است و نخ رینگ به صورت حلقه ای است و از نظر هزینه نخ رینگ قیمت بالاتری نسبت به نخ اوپن دارد و در صنعت تولید حوله استفاده از نخ رینگ در نهایت باعث تولید حوله با استحکام وظرافت و آبگیری بیشتری می شود و همچنین پرزدهی نخ رینگ کمتر از نخ اوپن است. در نهایت توجه داشته باشید که قیمت و کیفیت حوله تولید شده از نخ رینگ به مراتب بیشتر از حوله با نخ اوپن است.

حال اگر بخواهیم تمامی پارامتر های گفته شده را در یک جدول خلاصه کنیم هر حوله در یک گرید کیفیت قرار میگیرد که در جدول زیر به آن اشاره شده است.
نخ استفاده شده در حوله
گرید کیفیت
نخ 18 دولا
C
نخ 20 یک لا
B
نخ 20 دولا
A
نخ 30 دولا
+A
نخ 30 دولا با یک طرف مخمل
++A

و در نهایت این نکته را مد نظر داشته باشید که هرچه گرید کیفیتی حوله بهتر باشد قیمت و کیفیت حوله افزایش پیدا می کند که در این بازه، با کیفیت ترین حوله در گرید ++Aقرار می گیرد و گرید های +و A در رده کیفیتی بسیار مطلوب و در انتها گرید B  و C در رده کیفیتی معمولی یا اکونومی قرار دارد.

لازم به ذکر است تمامی محصولات فروشگاه اینترنتی حوله دنیز در بازه کیفیت گرید های B تا ++قرار دارد تا شما عزیزان را در امر خرید حوله با کیفیت، در بازه های قیمتی متنوع یاری دهیم.